Predicted Winners in BOLD
Hopefully Vika can get close to her 2012 form at SW19
Centre Court
Na Li (CHN) [2] vs Paula Kania (POL) – Na Li should not lose this match, but her mental state in Paris tells me she could lose this match.
Court 1
Victoria Azarenka (BLR) [8] vs Mirjana Lucic-Baroni (CRO) – Truism: Every match Vika wins the less rust she will have going forward.
Court 2 (11:30 a.m. start)
Venus Williams (USA) [30] vs Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) – The 5 time Champion deserves some love here.
Agnieszka Radwanska (POL) [4] vs [Q] Andreea Mitu (ROU)
Court 3
Samantha Stosur (AUS) [17] vs Yanina Wickmayer (BEL) – I’ll pick a mild upset here.
Petra Kvitova (CZE) [6] vs Andrea Hlavackova (CZE) – Petra please get and stay healthy!
Court 12
Shuai Peng (CHN) vs [WC] Johanna Konta (GBR)
Caroline Wozniacki (DEN) [16] vs Shahar Peer (ISR) – The Wizard of Woz could make up for lost time with a nice fortnight.
Court 18
Sloane Stephens (USA) [18] vs Maria Kirilenko (RUS) – In a non-Slam match, I would pick the other way, but Stephens seems to find an extra gear at the majors.
Svetlana Kuznetsova (RUS) [28] vs [Q] Michelle Larcher De Brito (POR) – Ear plugs?
Court 8
Mona Barthel (GER) vs Romina Oprandi (SUI)
Court 16
Timea Babos (HUN) vs [WC] Naomi Broady (GBR) – Why not?
Sara Errani (ITA) [14] vs Caroline Garcia (FRA) – Errani’s doubles skills should come in handy on slick first day grass.
Court 17
Ekaterina Makarova (RUS) [22] vs Kimiko Date-Krumm (JPN) – I am half tempted to take the veteran due to her flat shots and the fresh grass.
Kurumi Nara (JPN) vs Anna-Lena Friedsam (GER)
Court 4
Elena Vesnina (RUS) [32] vs Patricia Mayr-Achleitner (AUT)
Flavia Pennetta (ITA) [12] vs Jana Cepelova (SVK) – Flavia is always a tough out.
Court 5
Stefanie Voegele (SUI) vs Jarmila Gajdosova (AUS)
Su-Wei Hsieh (TPE) vs [Q] Tereza Smitkova (CZE)
Court 6
Marina Erakovic (NZL) vs [Q] Ana Konjuh (CRO)
Vania King (USA) vs Yvonne Meusburger (AUT)
Court 7
Polona Hercog (SLO) vs Paula Ormaechea (ARG)
Alisa Kleybanova (RUS) vs Lauren Davis (USA)
Garbine Muguruza (ESP) [27] vs Coco Vandeweghe (USA) – I love Garbine’s game!
Court 9
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) vs [Q] Alla Kudryavtseva (RUS) – The qualifier should be match tough.
Casey Dellacqua (AUS) vs [Q] Anett Kontaveit (EST) – See above
Court 10
Lucie Safarova (CZE) [23] vs Julia Goerges (GER) – This would not be an upset in my mind.
Court 11
Elina Svitolina (UKR) vs Misaki Doi (JPN)
Johanna Larsson (SWE) vs Bojana Jovanovski (SRB)
Court 19
Monica Niculescu (ROU) vs Alison Van Uytvanck (BEL)